Mühendislik Fakültesi Tarihçe

Dicle Üniversitesinde, Mühendislik Mimarlık Fakültesi 1984 yılında kurulmustur. Mimarlık bölümü Diyarbakır’ da, İnşaat Mühendisligi bölümü Şanlıurfa’ da olmak üzere iki bölüm açılmıştır. Mimarlık bölümü, ilk Bayındırlık Müdürlügünce tahsis edilen binada hizmet vermeye başlamıştır. 1986 -1987 egitim ögretim yılında, Fen Edebiyat Fakültesinde kendisine tahsis edilen alana taşınmıştır. 1992 yılından beri kampüs içersine taşındıgı binada hizmet vermektedir.

Harran Üniversitesinin kurulmasi nedeniyle, varolan İnşaat Mühendisligi bölümü Harran Üniversitesine bağlanmıştır. Diyarbakır’ da İnşaat Mühendisligi bölümü ile birlikte Maden Mühendisligi bölümü açılmıştır. 

1993 – 1994 egitim ögretim yılında bu bölümlere ek olarak Elektrik ve Makina Mühendislikleri açılmıştır. 1996 yılında Fakülte Yönetim Kurulu, Üniversite Senatosu kararları ve YÖK Başkanlığı onayı ile Elektrik Mühendisligi bölümü, Elektrik-Elektronik Mühendisligi bölümü olarak degiştirilmiştir.

2010 yılında Fakülte Yönetim Kurulu, Üniversite Senatosu kararları ve YÖK Başkanlığı ile ilgili bakanlıkların onayının ardından Resmi Gazetede yayınlanması ile Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi olarak iki ayrı fakülte şeklinde yapılandırılmıştır.

Mühendislik Fakültesi bünyesinde Bilgisayar Mühendisliği Bölümünün açılması teklifi, 28.04.2010 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında uygun görülmüştür. Biyomedikal Mühendisliği Bölümü 2017 yılında açılmıştır. Ancak 17.03.2021 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında merkezi yerleştirme sonucu oluşan doluluk oranları vb nedenler göz önüne alınarak bölümün kapatılmasına karar verilmiştir.

Elektrik-Elektronik, İnşaat, Makina ve Maden Mühendisliği bölümlerinde yüksek lisans öğretimi yapılmaktadır. Ayrıca 2010 yılında, Elektrik-Elektronik ve İnşaat Mühendisliği Bölümlerinde Doktora programının açılması uygun görülmüştür.