Tarihçe

Resmi olarak 2001 yılında, Dicle Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak, kurulan Dış İlişkiler Ofisi, üniversitemizin uluslararasılaşma çabalarını koordine etmekte, üniversitenin uluslararası ağını ve uluslararası faaliyet yelpazesini stratejik olarak geliştirmeye çalışmaktadır. Öncü üniversitelerin çoğuyla uzun süreli işbirlikleri kurmakta ve uluslararası protokoller imzalamaktadır. İşbirliği anlaşmalarının yanı sıra, uluslararası proje geliştirme fırsatlarından en iyi şekilde yararlanmak için çalışan Ofis, , öğrencilere yönelik uluslararası öğrenim ve staj programları, öğretim üyeleri ve idari personel için eğitim alma ve ders verme faaliyetlerini koordine etmektedir.

2004 yılında Socrates / Erasmus Program kapsamında personel ve öğrenci hareketliliklerini yürütmeye başlayan Ofis, binlerce öğrencinin yurt dışı deneyimi kazanmasına, akademik ve kişisel yeterliliklerinin artmasına fırsat sunmaktadır. Benzer şekilde, öğretim üyeleri ve idari personel hareketlilikleriyle profesyonel gelişime katkı sunmaktadır.

DÜ’nün uluslararasılaşma hedeflerinin gerçekleşmesinde lokomotif görevi üstlenen üslenen Dış İlişkiler Ofis;  2008 yılında Farabi, 2012 yılında da Mevlana Değişim Programlarını yürütmeye başlamıştır.

Şu an 1 Ofis Başkanı, 1 Ofis Başkan Yardımcısı, 6 tam zamanlı ofis personeli ile hizmet veren Ofis, KA131 Yükseköğretim Öğrenci ve Personel Hareketliliği (Programla İlişkili Ülkeler) projelerini, KA171 Programla İlişkili Olmayan Üçüncü Ülkelerde Yükseköğretim Öğrenci ve Personel Hareketliliği, KA130 Yükseköğretim Hareketlilik Konsorsiyumu ve KA220 Yükseköğretim Alanındaki İşbirliği Ortaklıkları Projelerini yürütmektedir. Ofisin 300e yakın KA131 ve KA171 ortağı bulunmaktadır.