Gaz ve Tesisatı

Gaz ve Tesisatı Programı

Doğalgaz Isıtma ve Sıhhi Tesisat Programının amacı, ülkemizde hızla yaygınlaşmakta olan ve yakın gelecekte Diyarbakır ve çevre illerde yüksek bir potansiyelle yerini alacak olan doğalgaz sektörünün tekniker ihtiyacını karşılamaktır.

Programa, Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları’nın Sıhhi Tesisat, Sıhhi Tesisat-Kalorifercilik-Isıtma, Soğutma ve İklimlendirme, Tesisat Teknolojisi, Tesisat Teknolojisi (ısıtma ve doğalgaz), Tesisat Teknolojisi (ısıtma ve sıhhi tesisat), Tesisat Teknolojisi(ısıtma ve tesisat), Tesisat Teknolojisi (ısıtma-doğalgaz iç tesisatçılığı),Tesisat Teknolojisi (ısıtma-doğalgaz şebeke tesisatçılığı), Tesisat Teknolojisi(ısıtma-doğalgaz yakıcı cihazları bakim ve onarımı) bölümlerinden mezun olanlar sınavsız, diğer liselerden mezun olanlar ise ÖSS sayısal-1 puanıyla yerleşebilirler.

Programımız 30 kontenjana sahiptir. İki yıllık eğitim süresince Doğalgaz Tesisatı, Isıtma Tesisatı, Havalandırma ve Sıhhi Tesisat alanlarında teorik ve pratik olarak eğitim verilmektedir. Öğrencilerimiz bu süre sonunda alacakları Doğalgaz Teknikeri unvanıyla doğalgaz sektöründe teknik ara eleman olarak geniş is imkanı bulabilecekleri gibi, DGS’den yeterli puanı almaları koşuluyla, Makine Mühendisliği, Tesisat Öğretmenliği ve Enerji Öğretmenliği bölümlerine yerleşerek eğitimlerini lisans düzeyinde sürdürebilme imkanına da sahiptirler.

Gaz ve Tesisatı Teknolojisi Programında önlisans düzeyinde halen iki öğretim elemanı ile eğitim ve öğretim verilmektedir