Department Of Horticulture-old

Akademik Kadro


Prof.Dr Mikdat ŞİMŞEK   (Bölüm Başkanı)

Prof Dr.  Gültekin ÖZDEMIR

Doç. Dr. Hüseyin KARATAŞ

Doç. Dr. Dilek KARATAŞ

Doç. Dr. Songül AKIN

Dr.Öğr.Üyesi Vedat PİRİNÇ

Dr.Öğr.Üyesi Zafer AKTÜRK

Arş.Gör. Erhan AKALPBAHÇE BİTKİLERİ BÖLÜMÜ LİSANS PROGRAMI

Bölüm 1995 yılında açılmıştır. Bölümde meyve, bağ sebze ve endüstri bitkileri üzerinde eğitim-öğretime paralel olarak; deneme, test, araştırma, geliştirme, üretim, yayım, danışmanlık, projelendirme ve uygulama gibi etkinliklerde bulunmaktadır.

Bölümde 1998-1999 eğitim-öğretim bahar yarıyılından beri Bahçe Bitkileri Anabilim dalında yüksek lisans yapılmaktadır.

Bölümden mezun olan ziraat mühendisleri, Tarım ve Köyişleri Bakanlığına bağlı tarımsal kuruluşlarında, Orman Bakanlığına bağlı işletmelerde ve konu ile ilgili özel sektörde çalışabilmektedirler. 


BAHÇE BİTKİLERİ BÖLÜMÜ YÜKSEKLİSANS PROGRAMI

Kisaca Tanitimi 

Bahçe Bitkileri Anabilim Dali, Ziraat Fakültesinin ayni adla anilan bir bölümü seklinde yapilanmis olup; bahçe bitkilerinin degisik bilim dallarinda, daha çok egitim-ögretim ve arastirma alanlarinda çalismalar yapmaya yönelmistir. Ayrica, tarima dayali sanayi kuruluslari ile çiftçilere danismanlik hizmeti vermektedir. 

Lisans üstü ders müfredatlari, bahçe bitkilerine iliskin bilim dallarinda (bagcilik, meyvecilik, sebzecilik ve süs bitkileri) yeterli ve geçerli bilgilerle donatilmis ögrenciler yetistirmeye yönelik olarak düzenlenmistir. 

Tezli Yüksek Lisans Programi 

Verilen derslerin de destegi ile, tez projeleri yürütülerek, ögrenciye kullanilan yöntemlerde pratik deneyim kazandirmak, becerisini gelistirmek, yeni bilgi ve bulgular elde etmek ve bunlari yorumlamak gibi nitelikler kazandirilmaya çalisilir. Ayrica, anabilim dali her ögrenciye, arastirmalari planlama, programlama, yürütme, degerlendirme ve sonuçlandirma gibi asamalari gerçeklestirme yönünde olanaklar saglar. Bunlarin yaninda, tez konularini bölgenin sorunlarina yönelik olarak seçmek suretiyle, çiftçi ve sanayicilere destek vererek ekonomik katki saglamayi amaçlar. 

Teçhizat – Tesis 

Anabilim dali, Ziraat Fakültesi binasinda yeralan ve ortak kullanima açik tutulan bir bitki biyoteknolojisi laboratuvari kurmustur. Burada yaygin olarak kullanilan laboratuar alet, malzeme ve ekipmanlari disinda; mikroçogaltimda kullanilan steril kabin ile büyüme ve alistirma üniteleri bulunmaktadir. 

Anabilim dalinin, Ziraat Fakültesi arazisinde 80 da kadar bir alanda, iliman iklim meyvelerinden 10 türe ait bir koleksiyon bloku ile; Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi yaninda, yaklasik 15 da yer kaplayan, özellikle erkenci sofralik üzüm çesitlerinden olusan bir bag alani yer almaktadir.  

Baslica Arastirma Alanlari 

Anabilim dalinin arastirma alanlarini; bagcilik, meyvecilik, sebzecilik ve süs bitkileri gibi bilim dallari kapsamina giren türlerin, ekonomik yetistiriciligi yapilan çesitleri ile ekonomik potansiyel tasiyan türler olusturmaktadir. Anabilim dalinda anilan materyaller üzerinde, degisik çogaltma, islah ve yetistirme teknikleri yönünde, biyolojik, fizyolojik, biyoteknolojik vb. özellik tasiyan çalismalar yapilabilmektedir. 

Bagcilik 

Modern bagcilik yönünden erkenci sofralik üzüm çesitleri, kurutmalik çesitler ve sarap teknolojisine uygun çesitler ile ekonomik yönden Bölgesel önem tasiyan yerel çesitler üzerinde çalisilabilmektedir. Ayrica, ele alinan çesitlerin çogaltilmasi yönünden, açik köklü ve tüplü asili asma fidan üretimi ve Amerikan asma anaçlari ile degisik kombinasyonlar olusturacak üzüm çesitleri ile denemeler yürütülebilir. Geleneksel olarak kurulmus eski baglarda, islah çalismalari da ele alinabilir. 

  

Meyvecilik 

Bilim dalinda, iliman iklim meyveleri (yumusak ve sert çekirdekliler ile kabuklular) ve subtropik meyveler ile bunlarin anaçlari üzerinde arastirmalar yürütülebilir. Yaribodur ve bodur meyvecilik konularini da içerecek biçimde, bahçe tesis ve maliyetleri üzerinde durulabilir. 


Sebzecilik 

Bilim dalinda, açikta sebze yetistiriciligi (yazlik ve kislik sebzeler), örtüalti sebze yetistiriciligi (alçak ve yüksek plastik tüneller ile cam seralar) konusunda çesitli arastirmalar ele alinabilir. Ayrica, sebze tohumculugu üzerinde, bilimsel, teknik ve teknolojik çalismalar yürütülebilir. 


Süs Bitkileri 

Bilim dali kapsaminda kesme çiçek, iç ve dis mekan süs bitkileri ile dogal çiçek soganlari ele alinarak degisik arastirmalar yürütülebilir. 


Destek Fonu 

Yüksek Lisans arastirma projeleri. Dicle Üniversitesi Arastirma Proje Komisyonu (DUAPK) tarafindan desteklenebilmektedir (10.000 YTL). 


Program ve Süresi 

Tezli Yüksek Lisans 2-3 yil 

Daha ayrintili bilgi için Anabilim Dalina basvurmak yeterlidir.Akademik personelimizin yayınları, projeleri, makaleleri ve diğer bilgilerine ulaşabilmek için YÖKSİS in https://akademik.yok.gov.tr/AkademikArama/ akademik arama adresinden arama yapabilirsiniz.