ULUSLARARASI HAREZMŞAHLAR DEVLETİ VE CELALEDDİN MANGUBERDİ SEMPOZYUMU BAŞLADI


28.11.2023


ULUSLARARASI HAREZMŞAHLAR DEVLETİ VE CELALEDDİN MANGUBERDİ SEMPOZYUMU BAŞLADI

Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Dicle Üniversitesi, Silvan Kaymakamlığı ve Silvan Belediyesi işbirliği ile “Uluslararası Harezmşahlar Devleti ve Celaleddin Manguberdi Sempozyumu” düzenlendi.

15 Temmuz Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşen sempozyumun açılışına Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Silvan Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Hasan Uğuz, Bağlar Kaymakamı İsmail Pendik, Rektör Yardımcıları, Özbekistan Heyeti Başkanı Dr. Bekzad Abdırımov, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rıfat Ablay’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti okunmasının ardından Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oktay Bozan yaptığı konuşmada Harzemşahlar ve Celaleddin Menguberdi adına ilk defa sempozyum yapıldığını, yapılan çalışmalar neticesinde Celaleddin Menguberdi’nin mezarının Silvan’da olduğuna kanaat getirildiğini belirtti.

“Türkiye ve Özbekistan başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde birçok akademik çalışmaya rağmen Harezmşahlar ve kurulduğu coğrafya hakkında gün yüzüne çıkmayı bekleyen birçok konu bulunmaktadır. Bu ihtiyaç nedeniyle sempozyumumuz düzenlenecektir. Bu kapsamda Harezmşahlar Devleti’nin medeniyet tarihimizdeki yeri konusunda tüm disiplinlerde özgün araştırmalara yer verilecektir” diyen Bozan, sempozyumda emeği geçenlere teşekkür etti.

Özbekistan Heyeti Başkanı Dr. Bekzad Abdırımov da Celaleddin Menguberdi Sempozyumunun kendilerini heyecanlandırdığını belirterek, “Tarihimizi, ecdadımızı tanımamız bizim boynumuzun borcudur” dedi ve Menguberdi gibi tarihte büyük Ataları olduğunu ve onlardan ibret alınması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Silvan Kaymakamı ve Belediye Başkan V. Hasan Uğuz ise binlerce yıldır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve kadim tarihi ile büyük önem taşıyan Silvan’ın Celaleddin Menguberdi tarihine ev sahipliği yapmış olmanın sevincini yaşadıklarını belirterek, çalışmalara katılım sağlayan Özbekistan heyetine ve akademisyenlere teşekkürlerini ifade etti.

Dicle Üniversitesinin böylesine büyük ve önemli bir konu içeren Uluslararası Harezmşahlar Devleti ve Celaleddin Manguberdi Sempozyumuna ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karakoç da Diyarbakır ve çevresinin bulunduğu coğrafyanın kadim bir yere sahip olduğunu, farklı kültürlere beşiklik ettiğini söyledi.

Rektör Karakoç, Dicle Üniversitesi olarak kentin tarihine ışık tutan çalışmalara önem verdiklerini ve yöneticilerden de destek gördüklerini vurgulayarak, bu tür çalışmaların hem Özbekistan hem de Türkiye Cumhurbaşkanları tarafından takip edildiğini belirtti ve sempozyumun iki ülke arasındaki ilişkilere farklı bir ivme kazandırmasını temenni etti.

Konuşmalarının ardından hediye takdimi yapıldı ve açılış oturumu çekilen hatıra fotoğrafları ile son buldu.

Harezmşahlar Devleti’nin medeniyet tarihindeki yeri konusunda tüm disiplinlerde özgün araştırmalara yer verilecek olan Sempozyum, iki gün boyunca çeşitli oturumlar ve Silvan gezisi ile devam edecek.


https://www.youtube.com/watch?v=8Tc1Mbd9w5M