ULUSAL STAJ PROGRAMINA DİCLE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN YOĞUN İLGİ


22.05.2023


ULUSAL STAJ PROGRAMINA DİCLE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN YOĞUN İLGİ

Gençlerimizin fırsat eşitliği çerçevesinde ve liyakat esaslarına uygun olarak kamu kurumları ve özel sektör kuruluşlarınca sunulan staj olanaklarından faydalanmasını sağlamak adına Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından Ulusal Staj Programı (USP) başlatıldı.

Program aracılığıyla; şeffaf, izlenebilir ve yenilikçi bir değerleme yöntemi ile gençlerimizin istihdam edilebilirliklerinin artırılması, kariyer olanaklarına erişimde fırsat eşitliğinin desteklenmesi, staj imkânının zorunlu staj gerektiren teknik bölümlerle sınırlı kalmayıp tüm bölümlere yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.
Program’a başvuru yapan öğrenciler; eğitim hayatları boyunca sergiledikleri performans, becerilerini arttırmaya yönelik gerçekleştirdikleri çalışmalar ve başarıları göz önünde bulundurularak akademik/mesleki, sanatsal/sosyal ve sportif yeterlilik puanları üzerinden değerlenmektedir. İşverenler ise öğrencilere, kimlik bilgilerini görmeden söz konusu yeterlilik alanlarında aldıkları puanlar üzerinden staj teklifi göndermektedir.
Yurt içindeki başarısının yanı sıra yurt dışında da beğeni ile takip edilen ve OECD tarafından iki kez üye ülkelere örnek uygulama olarak gösterilen Program, profesyonel hayatının başındaki pek çok gence henüz öğrenci iken iş hayatını deneyimleme ve kariyer yolculuğuna yön verme şansı tanımaktadır.
Bu yıl Dicle Üniversitesi’nden 2436 öğrencimizin staj başvurusu alınmış ve Kariyer Merkezi tarafından belge kontrol süreçleri değerlendirildi. Kurum ve kuruluşlardan staj teklifleri öğrencilerimize gelmeye devam etmekte olup birçok programımızdan öğrenciler staja başlamakta.
Dicle Üniversitesi Kariyer Merkezi olarak öğrencilerimizin istihdam, staj ve kariyer gelişimlerini artırmak için yapılan tüm çalışmalar, etkinlikler ve danışmanlık faaliyetleri sonucu öğrencilerimizin mezuniyet sonrası kariyer planlamalarına destek olunuyor. Dicle Üniversitesi Kariyer Merkezi, kariyer danışmanlığı, istihdam ve staj olanakları konusunda öğrenci ve mezunlara yönelik çalışmaları devam etmektedir.
Tüm öğrencilerimiz yetenekkapisi.org ve kariyerkapisi.org adresleri ile kayıt olmaları halinde staj, istihdam ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

Fotoğraf Galerisi