KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE SEMİNERİ


23.11.2021


KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE SEMİNERİ

Dicle Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma Merkezi (DÜKSAM) Çınar Anadolu İmam Hatip Lisesinde “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Semineri” düzenledi.

Seminere Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Kadın Sorunları Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Serda Em, Çınar Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı, rehber öğretmenler ve emniyet mensupları katıldı.

Moderatörlüğünü DÜKSAM personeli Emel Özyaramış'ın yaptığı panele konuşmacı olarak Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Tanrıverdi katıldı.

Tanrıverdi, "Kadın ve Erkek, birlikte tam bir insan olur iken, fiziki açıdan güçlülüğü ve evin geçimini kendisinin sağlaması nedenleriyle erkek hep kendini üstün görmüştür. Çoğu zaman kadını bir insan olarak görmemiştir. İslam'dan önceki medeniyetlere bakalım. Roma medeniyetinde kadında insan ruhunun olmadığı kabul edilmiştir. Çin'de mutluluğu alıp götüren sele benzetilmiştir. Hint medeniyetinde zehir, ateş ve yılana benzetilmiştir. Fars (Pers) medeniyetinde kocanın onu öldürme hakkına sahip olduğu kabul edilmiştir. Cahiliye dönemi Araplarda kızları canlı gömme normal bir hareket olarak görülmüştür. İslam'ın gelişiyle temel insan hakları konusunda erkek-kadın eşit olarak kabul edilmiştir. Erkeğin kadına zulüm etme hakkının olmadığı konusunda, uyarıcı ayetler inmiştir. Hz. Muhammed, ‘’Kadınlar erkeklerin ana-baba bir kardeşleridirler’’ buyurarak hukukta kardeş olduklarına vurgu yapmıştır. Batıda Kadın hakları İslam'a göre çok sonradır ve son yüzyılda gelişim göstermiştir. Bin beş yüz yıl önce kadın-erkek İslam'da kardeş ve temel haklarda eşit kabul edilmiş iken, müslümanların bunu geliştirmemeleri kendilerinin eksikliğinden olup, İslam dinine mal edilmemelidir. Hz. Ali şöyle der, ‘’Kadınlara ancak değerli insanlar değer verir. Hakkı kabul etmeyenler onları hakir görür ( küçümser) ‘’ şeklinde buyurmuştur.


Fotoğraf Galerisi