DİYARBAKIR TEKNİK BİLİMLER MYO'DA MEZUNİYET COŞKUSU


17.06.2022


DİYARBAKIR TEKNİK BİLİMLER MYO'DA MEZUNİYET COŞKUSU

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu mezun olan öğrencilerini görkemli bir törenle uğurladı.

15 Temmuz Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen törene Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Turan, Genel Sekreter Doç. Dr. Ali Karakaş, TBMYO Müdürü Doç. Dr. Ahmet Yardımeden, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Turan mezun olan öğrencileri tebrik ederek bundan sonraki hayatlarında başarılar diledi. Teknik Bilimler MYO Müdürü Doç. Dr. Yardımeden ise "Hayatın sevgi üzerine kurulu olduğunu ve her şeyin içinde sevgi aramak gerektiğini unutmayın. Nefret veya negativizm üzerine kurulu bir hayat olsaydı insan yaşamı içinden çıkılmaz bir hal alırdı. Bu durum mesleğiniz içinde geçerli. Konfüçyus’un dediği gibi 'Eğer hayatta sevdiğiniz bir işi yapıyorsanız, bir gün dahi çalışmış sayılmazsınız'. Sizler okulunuza severek geldiniz, severek okudunuz ve şimdi mezun oluyorsunuz. Sevgi ilkesini hayatınızda düstur edinin.Sevgili gençler,  Hangi dal olursa olsun üniversite eğitimi bütün dünyada bilginin %5-%10’nunu aktarır. Mezun olurken size bir anahtar olarak diplomanızı verir. Bu anahtarı kullanarak içeri girip deryaya dalmak ya da kullanmayıp bir kenara koymak sizin elinizde. Sizlerden geleceğe yönelik hedeflerinizi belirlemenizi, amacınız doğrultusunda hareket etmenizi bekliyorum. Eğitiminizde sizlere soru sorabilme, düşündüklerinizi korkusuzca ama saygı ve ahlak çerçevesinde ifade edebilme, fikirlerinizi paylaşma, hayal ettiklerinizi tasarlama, ortaya çıkarıcı olma, başkalarının fikirlerine ve hayatına saygı duyma, herkesle dostluk ve kardeşlik içinde yaşama ve hepsinden önemlisi de nasıl öğrenebileceğinizi gösterdik. Öğrenmenin ve okumanın keyifli ve sadece insana has bir özellik olduğunu hatırlattık. Bütün bunlar sonucunda ise sizden beklentilerimiz var. Bunların başında, her ne olursa olsun doğru ve adil insan olmanızı, önce kendinize sonra çevrenize bildiklerinizi yansıtmanızı, faydalı olmanızı, hayal kurmanızı, tefekkür etmenizi, çalışmadan emek vermeden hiçbir şeye sahip olmamanızı, birlikteliğin değerini bilmenizi, ülkemizi ve insanlığı geliştirmek için çaba göstermenizi bekliyoruz. Sizler, Dicle Üniversitesi Teknik Bilimler MYO mezunu olarak buna hazırsınız. Üniversite yıllarını unutmadan hayatınızın başarılarla dolu, bahtınızın açık olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

Törende bölüm birincilerine plaket takdim edilirken, Sosyal Bilimler MYO öğrencilerinin halk oyunları gösterisi beğeni topladı. Mini bir konserin de verildiği program kep töreni ve mezuniyet halayının çekilmesi ile sona erdi.