DİCLE ÜNİVERSİTESİ KABA YEMDE ÇAYIR-MERA VE YEM BİTKİLERİ ORTAK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ KURULMASINA PAYDAŞ OLDU


07.10.2021


DİCLE ÜNİVERSİTESİ KABA YEMDE ÇAYIR-MERA VE YEM BİTKİLERİ ORTAK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ KURULMASINA PAYDAŞ OLDU

Dicle Üniversitesi, Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanarak yürürlüğe konulan 11. Kalkınma Planı Hedeflerine Yönelik Bilimsel ve Teknolojik Ar-Ge Faaliyetleri Yürütmek ve Faaliyetlerde Diğer Üniversiteler ile İş Birliği Yapılması kapsamında Türkiye’de Kaba Yemde Çayır-Mera ve Yem Bitkileri Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulmasına paydaş oldu. Ortak İmza Töreni 5 Ekim 2021’de Ankara’da Gerçekleştirildi.

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’ın paydaş rektörler olarak katılımları ve destekleriyle hayat bulan ‘Kaba Yemde Çayır-Mera ve Yem Bitkileri Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi’, hayvancılık alanında pek çok çalışmanın da odak noktası olacak. Kurulan merkezle ilgili rektörlerin katıldığı ortak imza töreni Ankara’da gerçekleştirildi.

Dicle Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi ortaklığında faaliyet yürütecek olan merkezde, hayvancılık sektörünün en önemli ihtiyacı olan kaliteli kaba yemin kaynağı olarak çayır-mera ve yem bitkileri konularında ortak AR-GE projeleri yürütülecek. 

Söz konusu çalışmalara YÖK, TÜBİTAK ve Strateji Bütçe Başkanlığı tarafından kadro, proje ve finans desteği de sağlanacak. Çayır-Mera ve Yem bitkileri alanında Türkiye’nin önemli isimlerinden olan Dicle Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Başbağ, Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüştü Hatipoğlu, Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Karadağ ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlknur Ayan Ortak Araştırma Merkezinin Ar-Ge Çalışma Kurulunda görev yapacak isimler arasında bulunuyor.


Fotoğraf Galerisi