DİCLE ÜNİVERSİTESİ 2. ULUSLARARASI MİMARLIK SEMPOZYUMU


11.10.2021


DİCLE ÜNİVERSİTESİ 2. ULUSLARARASI MİMARLIK SEMPOZYUMU

Dicle Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından "Dicle Üniversitesi 2. Uluslararası Mimarlık Sempozyumu" düzenlendi. Dicle Üniversitesi 15 Temmuz Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen çalıştayın açılışına Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Karakoç, rektör yardımcıları, dekanlar ve akademisyenler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan açılış programında konuşan Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Can Tuncay Akın, "Bizler canlılar için mekanlar tasarlayan, onların gereksinimlerini en iyi şekilde yanıtlamaya çalışan, aynı zamanda teknolojik yenilikleri yakından takip etmek için önemli görevlere sahip bir meslek grubundayız. Dönüşen dünyada Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA)’nın de 2021, Dünya Mimarlar Günü’nün temasını "sağlıklı bir dünya için temiz çevre" olarak ikincisini düzenleyeceğimiz sempozyumumuzun ana teması ‘tasarım, süreçler, dönüşümler’ olarak belirlenen etkinliğimiz 2 gün 15 ayrı farklı temada gerçekleşecektir" dedi.

Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mine Baran, "Evrende her şey değişim ve dönüşüm içindedir. Şu an yapılan etkinlikte bunun bir parçasıdır. Geçmişte böyle bir imkânı bulamazken, pandemi kaynaklı bile olsa ülkeler arası bilgi transferi kolaylıkla sağlanabilmektedir. Tabii ki samimi ve etkin olan şekli yüz yüze olsa bile şartlara göre bu değişimlere uyum gösterebilme zorunluluğu bulunmaktadır. Mimarlıkta bu yaşam serüveninin durağan değil değişken bir parçasıdır. Zaman, mekân ve teknoloji bu değişimi etkileyen ana unsurlardır’’ dedi.

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, "Dicle Üniversitesi olarak bölgenin ve Türkiye’nin önemli üniversitelerinden bir tanesi olarak bulunmaktayız. Zamanla değişen şartlar kısmında da özellikle akademik camiasının yapacağı çalışmalar ve bilimsel aktiviteler bunlara ciddi manada yön vermektedir. Sempozyumun hem bilimsel bilginin paylaşıldığı, araştırma ve yeni fikirlerin sahneye çıktığı bir platform olması hem de tecrübeli akademisyenlerin genç mimarlar ve mimar adayları ile bir araya geldiği özel bir ortam oluşturuyor. Türkiye ve diğer ülkelerdeki mimari süreçlerin, değişimlerin ve dönüşümlerin ele alındığı ikinci sempozyumumuzla Diyarbakır kentinin değeri de yeniden vurgulanmaktadır. İlkinin 160 bildiri ile tamamlandığı sempozyumumuzun ikincisini de katılımcılar için verimli geçmesini diliyoruz" dedi.

Sempozyum iki gün çeşitli oturumlarla devam edecek.

Yayını izlemek için tıklayınız:https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=KQ30ezTvGIg