“DEPREM SONRASI YENİDEN YAPILANDIRMA DENEYİMLERİ” KONFERANSI
16.05.2018

“DEPREM SONRASI YENİDEN YAPILANDIRMA DENEYİMLERİ” KONFERANSI

Dicle Üniversitesi Mimarlık Fakültesinin ev sahipliğinde Hong Kong Çin Üniversitesi, Mimarlık Okulundan Prof. Edward Ng’nin konuşmacı olarak katıldığı “Deprem Sonrası Guangming Köyündeki Yeniden Yapılandırma Projesi” adlı konferans düzenlendi.

Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mine BARAN’ın açılış konuşması ile başlayan programda  BARAN, afetlerin, yaşadığımız çevrelerde önemli oranda can kayıplarına neden olurken, bir yandan da yerleşim yerlerinin sosyal, ekonomik ve fiziksel yapılarına da hasar veren önemli olaylar olduğunu belirtti.

“Konferansımız, TAÇ Vakfı, Beyoğlu Belediyesi, Dicle Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Kent Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin birlikte düzenlediği ve World Architecture Festival (Dünya Mimarlık Festivali) 2017’de festival birincisi seçilen bu projenin sunumundan oluşuyor” diyen BARAN, bu konferansın Türkiye'de Üniversite olarak sadece Dicle Üniversitesinde verildiğini belirterek, bu güzel ayrıcalıktan dolayı  Prof. Edward Ng ve destek veren herkese teşekkür etti.

“Deprem Sonrası Guangming Köyü’ndeki Yeniden Yapılanma Projesi” konulu konferansta Hong Kong Çin Üniversitesi, Mimarlık Okulundan Prof. Edward NG, World Architecture Festival (Dünya Mimarlık Festivali) 2017 Festival Birincisi seçilen bu projenin detaylarını anlattı.

Prof. Edward, “Bir Üniversite, Bir Köy girişimi; bir üniversitenin sağlayacağı uzmanlık, birikim ve insan kaynaklarını kullanarak bir köyün geçimiyle o köy halkının ihtiyaçlarını stratejik, sistematik ve sürdürülebilir anlayışlar ışığında karşılamayı hedefleyen bir girişimdir” diyerek,  herkesin insanlık için bir şeyler yapabileceğini bunun için öncelikle onları anlamamız gerektiğini, onları dinleyerek ihtiyaçlarının yerel koşulları da göz önüne alarak çözüme gidilmesi gerektiğini vurguladı.

Bunu yaparken uygulamada herkesin aktif rol üstlendiğini hep birlikte çalışmaların gerçekleştiğini de belirten Prof. Edward, oralardan gidildiğinde yaşayan halkın öğretilen bilgiler ve çözümleri kendilerine yapabilecek tecrübelere kavuştuklarını ifade etti.

 


Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
 
Bağlantılar Süreli Yayınlar
© 2012-2015 Dicle Üniversitesi.