Öğrenciler için erasmus

Yurtdışında Eğitim: Dicle Öğrencileri İçin Uluslararası Hareketlilik

Dicle Üniversitesi, bir dönem yurtdışında okumanı tavsiye ediyor.  Neden?  Çünkü hayatınızı ve dünyaya bakışınızı değiştirecek!

Yurtdışında eğitiminizin bir parçası olarak çalışmak, küresel bir dünyada ihtiyaç duyacağınız becerileri geliştirmenin en iyi yollarından biridir.  Başka bir kültür, dil, çevre ve eğitim sistemi yaşamaya, sizi rahat alanınızdan çıkmaya zorlayacaktır.  

Yurtdışı Hareketlilik Programlarını deneyimleyin,  Mevlana  veya  Erasmus + (başvuru yapabileceğiniz ülkelere ekteki doyadan ulaşabilirsiniz.) yoluyla , başka bir ülkedeki dersleri ve sınavları almaktan daha fazlası; sonuçta sizi dünyaya ve içindeki insanlara yaklaştırır. Farklı bir mekanda farklı insanlarla yaşama imkanı sunar.

Yurtdışında eğitim deneyiminizi kolaylaştırmak için, Dicle Üniversitesi, öğrenci değişimi için dünya çapında seçkin ortak kurum portföyünü sürdürmektedir.  Seçeneklerinizi düşündüğünüzde aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey:

Dicle öğrencileri olarak, Dicle'ye kayıtlı olmanız ve okul ücretini düzenli olarak ödemelisiniz.  Aday olduğunuz kurum (ev sahibi üniversiteniz) tüm öğrenim ve kayıt ücretlerinden feragat eder, ancak  seyahat, konaklama ve geçim masraflarından  siz  sorumlusunuz.  harcamalarınız kısmen Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir. 

Erasmus+ Programı ile Dicle öğrencisi olarak faydalanabileceğin faaliyetler; 

ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ

Erasmus Öğrenci Öğrenim Hareketliliği ile Türkiye'de örgün eğitim veren Erasmus Üniversite Beyannamesi (EÜB) sahibi bir yüksek öğretim kurumunda kayıtlı öğrenciler 1 akademik yıl içinde 1 veya 2 (3-12 ay arasında) dönemliğine diğer bir Avrupa ülkesi EÜB sahibi yükseköğretim kurumunda değişim öğrencisi olma ve program dahilinde yurtdışında kaldıkları süre için mali destek alma şansına sahiptirler. Seçilen öğrenciler istedikleri takdirde hibesiz ("0" hibeli) Erasmus öğrencisi" olarak Erasmus öğrencisi olabilirler.

Erasmus Öğrenim Hareketliliği yalnızca birbirleriyle anlaşması olan Erasmus Üniversite Beyannamesi sahibi kurumlar arasında yapılabilmektedir. Öğrenim Hareketliliğinden faydalanabilmek için öğrencilerin kendi kurumlarının Erasmus Koordinatörlüklerine başvurmaları ve seçim sürecine dahil olmaları gerekir. Her kurum kendi başvuru ve seçim tarihlerini kendisi belirlemektedir.

Yükseköğretim kurumları öğrencilerini Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından belirlenen seçim kriterlerine göre seçerler.STAJ HAREKETLİLİĞİ

Dicle Üniversitesi’nde kayıtlı öğrencinin yurtdışındaki bir işletmede veya organizasyonda mesleki eğitim alma ve/veya çalışma deneyimi kazanma sürecidir. Bu hareketlilik ile öğrenci, bir Avrupa ülkesinde, öğrencisi olduğu mesleki eğitim alanında uygulamalı iş deneyimi elde eder.

Öğrencinin faaliyet süresi lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için 2 ile 12 ay arasında bir süredir. Meslek yüksekokulu gibi kısa dönemli yükseköğretim programları öğrencileri için asgari süre 2 aydan başlar, 12 aya kadar sürebilir.

Öğrencilerin faaliyete katılabilmeleri için Genişletilmiş Erasmus Üniversite Beyannamesi sahibi bir yükseköğretim kurumunda öğrenci olmaları; öğrencisi oldukları yükseköğretim kurumuna başvurmaları ve Erasmus kapsamında staj yapmak üzere seçilmeleri gerekmektedir.

Öğrencilere staj faaliyetleri için yurtdışında kaldıkları süre için mali destek verilir. Verilen mali destek geri istenmeyecek olup, öğrencilerin bütün masraflarını karşılamak amaçlanmamakta, yalnızca hareketlilikten kaynaklanan ek masraflara yardımcı olmak istenmektedir. Öğrenciler istedikleri takdirde hibesiz ("0" hibeli) Erasmus öğrencisi" olarak Erasmus öğrencisi olabilirler.