“YÜKSEKÖĞRETİMDE KALİTE ÇALIŞTAYI-2020” YAPILDI
“YÜKSEKÖĞRETİMDE KALİTE ÇALIŞTAYI-2020” YAPILDI

Dicle Üniversitesi Kalite Geliştirme Koordinatörlüğü tarafından online olarak "Yükseköğretimde Kalite Çalıştayı-2020" düzenlendi.  

Üniversitelerde kalite süreçleri ve uygulama deneyimleri temasıyla 8-9 Temmuz tarihlerinde 13 üniversitenin iş birliği ve paydaşlığıyla düzenlenen Çalıştaya Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muzaffer ELMAS ve YÖKAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sibel AKSU YILDIRIM da katıldı.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer ELMAS, Çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada teknolojide hızlı bir dönüşümün yaşandığına dikkat çekerek sürece hâkim olmak için bu alanda yetkinlik kazanmanın ve bilişim destekli yönetimin önemli olduğunu söyledi. Konuşmasına “Online destekli öğrenmeler, kurslar, sertifikalar, ortaklıklar daha önce de konuştuğumuz konulardı ancak yaşadığımız pandemi süreci bunların önemini daha net bir şekilde ortaya çıkardı” sözleriyle devam eden Prof. Dr. ELMAS,  Covid-19 sürecinde ülkemizdeki üniversitelerin eğitim ve sınav uygulamalarına ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Her bir üniversitenin bu süreçte aslında birer laboratuvar olduğunu ifade eden ELMAS, “Her üniversite kendi koşullarını dikkate alarak ve bu koşullara uygun hedefler belirleyerek bu süreci yönetebilir. Bu noktada üniversitelerin, belirledikleri yöntemlerin sonuçlarını takip edip değerlendirmesi ve gerektiğinde hedefleri değiştirmesi kalite kurulu açısından önemlidir” dedi.

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip GÜL ise yaptığı açılış konuşmasında üniversitelerimizin kalite deneyimleri ile kalite uygulamalarındaki birikimlerini paylaşmak, yükseköğretimde kalite deneyimlerini pekiştirmek amacıyla bu Çalıştayı düzenlediklerini ifade ederken kalite konusundaki duyarlı yaklaşımlarından dolayı paydaş üniversitelerin rektörlerine teşekkür etti.  Kalite süreçlerinde YÖKAK’ın yapıcı yaklaşımı ve liderliğiyle her zaman üniversiteler için yol açıcı ve motive edici olduğunu dile getiren Prof. Dr. GÜL, “Çalıştaya katılımıyla bize destek veren YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer ELMAS ve YÖKAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sibel AKSU YILDIRIM’a şükranlarımı sunuyorum” dedi. Konuşmasında Dicle Üniversitesi’ndeki kalite yönetim sistemi çalışmaları hakkında da bilgi veren Prof. Dr. GÜL, paydaş üniversitelerin de kalite yönetim sistemi alanında yürüttükleri çalışmaları paylaşmak noktasında bu Çalıştayın önemli olduğunu söyledi.

Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Kalite Komisyonu Başkan Vekili Prof. Dr. Eyyüp TANRIVERDİ ise konuşmasına “Dicle Üniversitesi’nin ev sahipliği ve 12 üniversitenin paydaşlığında düzenlenen Kalite Çalıştayında sizleri ağırlamaktan büyük onur duyuyor ve sizleri saygıyla selamlıyorum” sözleriyle başladı. Üniversitelerdeki kalite anlayışının mevcut seviyeye taşınmasında en büyük payın YÖKAK’a ait olduğunu ifade eden Prof. Dr. TANRIVERDİ, YÖKAK’ın güncel ve yenilikçi yaklaşımlarının üniversiteleri çok daha ileri düzeye taşıyacağına olan inancını dile getirdi. Düzenlenen bu Çalıştayın yükseköğretimde kalite konusunda üniversiteler arasında sahiplenme ve iş birliği ortamlarının oluşturulması, üniversitelerdeki kalite deneyimlerinin paylaşılması ve kalite kültürünün yaygınlaştırılmasına odaklandığını belirten TANRIVERDİ, “Kalite temalı akademik programların önümüzdeki süreçte diğer üniversiteler tarafından da planlanması ve yürütülmesi hepimiz için memnuniyet verici olacaktır” dedi.

Sunuculuğunu Dicle Üniversitesi Kalite Geliştirme Koordinatörlüğü üyesi Doç. Dr. Neşe ÜZEN'in üstlendiği Çalıştayın açılış oturumunda ayrıca Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet TURGUT, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın DURMUŞ, Bingöl Üniversitesi Rektörü İbrahim ÇAPAK, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip YARDIM, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin DEMİRDAĞ, Hakkâri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer PAKİŞ, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri ÇELİK, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim ÖZCOŞAR, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat ERMAN, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin ERKAN, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İsmail Hakkı EKİN yükseköğretimde kalite konularıyla ilgili birer konuşma yaptılar.

Çalıştayın açılış sunumu ise YÖKAK Başkan Vekili Prof. Dr. Sibel AKSU YILDIRIM tarafından gerçekleştirildi. Prof. Dr. AKSU YILDIRIM "Kurumsal Akreditasyon" başlıklı sunumunda yükseköğretimde kalite güvencesi sistemindeki kilometre taşları, yükseköğretimde kalite kurulunun faaliyet alanları ve YÖKAK Kurumsal Akreditasyon Programı, kurumsal dış değerlendirme ve akreditasyon ölçütleri, Kurumsal Akreditasyon Programının temel adımları hakkında detaylı bilgiler verdi. 

Farklı üniversitelerden akademisyenlerin katıldığı Çalıştayın ilk gününde Prof. Dr. Mustafa KELLE’nin moderatörlüğünde yapılan “Yükseköğretimde Kalite Yönetimi ve Kalite Güvence Sistemi" oturumunda 5 bildiri yer alırken saat 15.00’te başlayan ve Üniversitemiz Kalite Geliştirme Koordinatörü Prof. Dr. Hasan BAYINDIR’ın moderatörlüğünde yapılan "Yükseköğretimde Akreditasyon" oturumunda 4 bildiri sunuldu.

Çalıştayın ikinci gününde Prof. Dr. Bilal ÇEKİÇ’in moderatörlüğünde yapılan “Üniversitelerde Bilimsel Araştırma ve Yayın Planlaması” oturumunda 4 bildiri yer alırken,  Doç. Dr. Şengül KOCAMAN’ın moderatörlüğünde yapılan “Üniversitelerde Uluslararasılaşma Stratejileri ve Uygulamaları” oturumunda 3 bildiri, Doç Dr. Fatma MATPAN BEKLER moderatörlüğünde yapılan  “Sosyal Sorumluluk ve Toplumsal Katkı” oturumunda 5 bildiri, Prof. Dr. Engin TİLKAT’ın moderatörlüğünde yapılan “Eğitim Öğretimde Kalite Yaklaşımı” oturumunda 4 bildiri, Prof. Dr. Meral ERDİNÇ’in moderatörlüğünde yapılan “İç ve Dış Değerlendirme Süreçleri” oturumunda ise 3 bildiri sunuldu.

Üniversitemiz Kalite Geliştirme Koordinatörü Prof. Dr. Hasan BAYINDIR Çalıştayın sonunda yaptığı konuşmada Çalıştayın oldukça verimli geçtiğini ifade ederken “İki gündür devam eden ve birbirinden değerli 29 bildirinin sunulduğu Çalıştaya katılan ve emek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.