ÜNİVERSİTEMİZ BÖLGE REKTÖRLERİNİ AĞIRLADI
ÜNİVERSİTEMİZ BÖLGE REKTÖRLERİNİ AĞIRLADI

ÜNİVERSİTEMİZ BÖLGE REKTÖRLERİNİ AĞIRLADI

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki üniversitelerin rektörleri, tanışma ve istişare toplantısı için üniversitemizin ev sahipliğinde bir araya geldi. Toplantıda bölge üniversiteleri arasındaki birliktelik ve dayanışma, sosyal ve bilimsel alanlarda gerçekleştirilecek ortak projeler, akademi-şehir-bölge iş birliği ile üniversitelerin bölgeye katkıları gibi pek çok konu hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Tanışma ve İstişare Toplantısına, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet KIZILAY, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat ŞINDAK, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin ERKAN, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın DURMUŞ, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim ÖZCOŞAR ve Kafkas Üniversitesi Prof. Dr. Hüsnü KAPU iştirak etti.

Toplantıyı müteakiben misafirler, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet KARAKOÇ öncülüğünde UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan Zerzevan Kalesi’ni ziyaret etti. Çınar İlçemizde bulunan ve Doğu Roma İmparatorluğu'nun son kalesi olarak kabul edilen Zerzevan Kalesi ziyareti sırasında, Edebiyat Fakültemiz Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Aytaç COŞKUN ve ekibi misafir rektörlere rehberlik etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet KARAKOÇ, misafirlerini ağırlamaktan ve Zerzevan Kalesi’ni ziyaret etmekten duydukları memnuniyeti dile getirip Diyarbakır'ın ve bölgemizin tanıtımı için bu tür toplantıların çok önemli olduğunu belirtti. Ayrıca UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan kalenin, kültür varlıklarının mimari özellikleri ve görselliğini Dicle Üniversitesi olarak gün yüzüne çıkarmak amacında olduklarını vurgulayarak şunları söyledi:  

“Zerzevan Kalesi'nde yapılacak uzun süreli kazı çalışmaları ile bölgenin en eski dönemlerine ışık tutulacak. Zerzevan Kalesi kazıları arkeolojik alanda ses getirecek ve bölge tarihine katkıda bulunacaktır. Bu çalışmalar üniversitemiz ve şehrimiz için gurur vericidir.”


video izle indir