ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ
ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ

Dicle Üniversitemizde  “Üniversite-Sanayi İşbirliği” toplantısı yapıldı. Toplantıya Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet KARAKOÇ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet TANYILDIZ, Prof. Dr. Ezeli AZARKAN, Genel Sekreter Doç. Dr. Ali KARAKAŞ, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Oktay BOZAN, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet KAYA, Organize Sanayi Başkanı Mustafa FİDAN, Ticaret Borsası Başkanı Engin YEŞİL, Esnaf ve Sanatlar Odası Başkanı Alican EBEDİNOĞLU, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hamit KAVAK, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Aydın KETANİ, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Siraç ÖZERDEM ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihat AYDENİZ katıldı.

Prof. Dr. Mehmet KARAKOÇ, yönetim olarak Üniversite-Sanayi İşbirliğini önemsediklerini, bu nedenle uzun vadeli ve sonuç alıcı planlar ve çalışmalar yapmayı hedeflediklerini, üniversite olarak sahip oldukları bilgi ve yetişmiş insan kaynağını kurumların imkânları ile birleştirerek toplum ve ülke yararına sonuçlar elde etmeyi amaçladıklarını dile getirdi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet KAYA, üniversite-sanayi işbirliğinin önemine dikkat çektikten sonra, geçmişte bu kapsamda yapılan çalışmaların amaca ulaşmadığını ancak bu konudaki sıkıntıların aşılması için karşılıklı iyi niyet, işbirliği ve güvene ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Kentin güçlü bileşenleri ile üniversitenin işbirliği yapması durumunda Diyarbakır’ın ekonomisine önemli katkılar sunulacağını ilave etti.  

Organize Sanayi Başkanı Mustafa FİDAN, Ticaret Borsası Başkanı Engin YEŞİL, Esnaf ve Sanatlar Odası Başkanı Alican EBEDİNOĞLU da Diyarbakır’ın sahip olduğu kaynakların ve potansiyelin harekete geçirilmesi için yapılan bu toplantıdan dolayı memnuniyetlerini ifade ettiklerini, bu konuda kurumsal düzeyde gerekli desteği sağlayacaklarını, Üniversitenin şehre hem bilgi hem de değer açısında öncü olması gerektiğini dile getirdiler.