GENÇLİK VE AİLE
GENÇLİK VE AİLE

GENÇLİK VE AİLE

Dicle Üniversitesi Medeniyet Kulübü tarafından Gençlik ve Aile Sorunları konulu bir konferans düzenlendi. Konferans, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet KÖSE tarafından verildi. Kur’an-ı Kerim okunması ile başlayan programda Prof. Dr. Saffet KÖSE, aile kurumunun modernizm ile gelenek arasında sıkıştırıldığına aşiret etti. Sosyolojik bir olgu olan ailenin içerisindeki sorunların toplumu ilgilendirdiğini ifade eden ve aile bağlarının önemine değinen KÖSE, post-modern yaklaşımların kültür farklılıklarını bütünleştirici hale getirmek yerine aile ahenginin bozulması, birey ve aile ilişkilerinin birbirine karşı kışkırtıcı hale gelmesine sebep olduğuna dikkat çekti.

Peygamber Efendimizin gençliğe çok önem verdiğini belirterek, Efendimizin gençlerle ilgili diyaloglarından örnekler veren Prof. Dr. KÖSE, evlilik ve aile kurumunun toplumsal hayatiyeti üzerinde durdu. “Kur'an-ı Kerim'de Cenab-ı Hak aileyi kuran, aileyi yaşatan, ailede mutluluğu sağlayan üç temel kavramdan bahsediyor. Eğer bir ailede üç şey varsa orada mutluluk vardır” diyen KÖSE, birey ve aile ilişkilerinde merhamet, meveddet ve sekinet kavramlarına dayalı anlayışın önemini anlattı.

Programın ardından İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet KÖSE, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip GÜL’ü makamında ziyaret etti.