DÜTF Üroloji Anabilim Dalı

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji A.B.D.

1966 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde öğrenime açılan Diyarbakır Tıp Fakültesi , bugünkü Tıp Fakültesinin ve Dicle Üniversitesinin temelini oluşturmuştur.Tıp Fakültesi 20 Ocak 1969 tarihinde öğrencilerini Diyarbakır ‘a naklederek Numune Hastanesi binasında öğretime başlamıştır.Fakülte halen, kampus arazisinde yapılmış olan 1050 yataklı Eğitim ve Araştırma hastanesi binası içerisinde öğretime devam etmektedir. Poliklinik, Klinik, İdari Bölüm, Dershane, Laboratuar, İdari bloklar vs. ile toplam 192.000 m2 lik bir alana sahiptir. 

Anabilim Dalı çalışmalarına Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalından rotasyonla gelen öğretim üyeleri ile başlamıştır. İlk gelen Prof Dr Yusuf Ziya Müftüoğlu’dur. Bu kısa rotasyonu takiben AD başkanlığına Prof Dr Yılmaz Türkeri atanmış ve uzun süre devam ettirmiştir. Böylece başlayan aktif ve modern ürolojik uygulamalar günümüze kadar gelişerek devam etmiştir. Daha sonra Anabilim Dalı Başkanlığını Doç Dr Mehmet Özer, Doç Dr Ünal Sert ve Yar. Doç. Dr. Orhan Öztürk yürütmüştür.1994 yılında Anabilim Dalı Başkanı Prof Dr M. Kamuran Bircan 2005 yılına kadar bu görevi yürütmüştür. Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevini 2005 – 2009 yılları arasında Prof. Dr. Hayrettin Şahin , 2009- 2012 yılları arasında Prof. Dr Abdullah Gedik ve 2012 - 2016 yılları arasında Doç.Dr.Yaşar BOZKURT yürütmüştür. Ocak 2017 yılından itibaren Anabilim Dalı Başkanı Prof Dr M. Kamuran Bircan’dır. 

Üroloji AD hastanemizin 1.katında 34 yatakla hizmet vermektedir. Kliniğimize bağlı aktif olarak çalışan taş kırma ünitesi, ürodinami ünitesi, abdominal ve transrektal ultrasonografi cihazı ve röntgen ünitesi vardır. Bu olanakları ile bölgenin en gelişmiş Üroloji kliniğidir. Yenidoğan yaş grubundan itibaren tüm ürolojik patolojileri kapsayan çalışmalar yapılmaktadır. 

Ana Bilim Dalı Başkanı :  Prof.Dr. Mehmet Kamuran BİRCAN

Akademik Kadro:

Prof.Dr. Mehmet Kamuran BİRCAN
Prof.Dr. Abdullah GEDİK
Doç.Dr. Mansur DAĞGÜLLİ
Doç. Dr. Onur DEDE

   Dr. Lezgin KIRAN
   Dr. Mehmet Veysel TUNCER (16/ç)
   Dr.Yekta BIÇAK
   Dr. Meryem Han GÖKDEMİR
   Dr. Çağdaş DİKMEN    İletişim :

    Birim İletişim Bilgileri 
    Dicle Üniversitesi Hastanesi 1. Kat 21280 SUR _ DİYARBAKIR
    Tel : (0412) 248 80 01-16 / 4726