Türk Müziği Bölümü Hakkında Genel Bilgi

TÜRK MÜZİĞİ BÖLÜMÜ

 

          2002-2003 Eğitim-Öğretim yılında Temel Bilimler adıyla kurulan Türk Müziği bölümü, lisans düzeyinde 20 öğrenciyle eğitimine başlamış olup, Türkiye’de ihtiyaç duyulan müzik öğretmeni, akademisyen ve sanatçı yetiştirme görevini üstlenmiştir.

            Geleneksel kültürümüzden gücünü alan Dicle Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Müziği Bölümü, kültürümüzü bilimsel yöntemlerle inceleyerek gelecek kuşaklara aktaran, Müzik kültürünü özümsemiş ulusal ve uluslararası alanda nitelikli sanatçılar, alanında yetkin eğitimciler ve akademisyenler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

MEZUNLARIN İŞ İMKANI

            Mezunlar, kültür bakanlığı ve TRT gibi devlet kurumlarında görev alabilmektedir. Formasyon alan mezunlar ise MEB ve Devlet Üniversiteleri gibi devlet kurumlarında görev almanın yanında, özel kurslarda ve özel üniversitelerde de çalışabilmektedir.

DERS İŞLENiŞi

Dicle Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Müziği programı, teorik ve uygulamalı derslerden oluşmaktadır. 

- Bölümde aktif öğrenci sayısı 79’dur.

- Bölümde 4 sınıf bulunmaktadır.

- Bölümde 6 öğretim elemanı bulunmaktadır.

- Bölümün kuruluşundan (2002) bu yana 225 mezunu bulunmaktadır.

ÖĞRENCI ALIMI

            YÖK’ün gerçekleştirdiği sınavda belirlenen baraj puanını aşan öğrenciler, belirlenen tarihlerde yetenek sınavı mülakatlarına girmeye hak kazanırlar. Sınav başvurularında Türk Müziği bölümü için herhangi bir yaş şartı bulunmamaktadır.