LİSANSÜSTÜ ORYANTASYON PROGRAMI
LİSANSÜSTÜ ORYANTASYON PROGRAMI

 LİSANSÜSTÜ ORYANTASYON PROGRAMI

 

Akademik hayata adım atan Lisansüstü öğrencilere Üniversitemizin sosyal ve akademik yapısını ve sunduğu imkanları tanıtmak, eğitim süreçlerini ve araştırma hayatlarını kolaylaştırmak ve desteklemek amacıyla düzenlenen Lisansüstü oryantasyon programı, 18 Eylül 2019 tarihinde Dicle Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Eyyüp TANRIVERDİ, Enstitü Müdürleri, Dekanlar, Yüksekokul Müdürleri, Anabilim Dalı Başkanları, Öğretim Üyeleri ve lisansüstü öğrencilerin katıldığı programda saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Devlet Konservatuvarı öğrencileri tarafından Türk Sanat Müziği dinletisi yapıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Eyyüp TANRIVERDİ, köklü bir üniversite olan Dicle Üniversitesinin tarihe tanıklık etmiş ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir olan Diyarbakır’da bulunmasının önemini vurguladı. Kalite Yönetim Sisteminin hayata geçirilmesiyle Üniversitenin kurumsallaşmasının sağlandığına, yurtdışındaki birçok üniversite ile yapılan protokoller ile Dicle Üniversitesinin uluslararasılaşma çalışmalarında yakaladığı ivmeyi akreditasyon çalışmalarıyla sürdüreceğine değinen TANRIVERDİ, Dicle Üniversitesinde öğrenim gören öğrencilere iyi bir eğitim sağlayabilmek adına kütüphane, altyapı ve laboratuvar gibi imkânların öğrencilerin hizmetine sunulduğunu belirtti.

Açılış konuşmasının ardından program kapsamında lisansüstü öğrencilere Öğrenci Bilgi Sisteminin kullanımı, Dicle Üniversitesi Kütüphanesi tarafından sunulan hizmetler, proje hazırlama yöntemi, proje desteği veren kurum ve kuruluşlar, yurt dışı öğrenci değişim programları ve yurt dışı eğitim olanakları hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

 

Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitülerine kayıtlı öğrenciler için ayrı ayrı düzenlenen öğleden sonraki oturumlarda Lisansüstü Eğitim Sürecinde Yapılması Gerekenler, Tehlikeli Atık Yönetimi ve Laboratuvar Güvenliği Kuralları (Biyolojik, Kimyasal ve Fiziksel Güvenlik), Akademik Sunum Hazırlama ve Makale Yazma, 100/2000 YÖK Doktora Bursu Alt Alanları hakkında bilgiler verildi. Programın sonunda öğrenciler Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezine götürülerek laboratuvarları yerinde inceleme fırsatı buldu.