Maden Mühendisliği Bölümü
Tarihçe

Maden Mühendisliği Bölümü Hakkında

Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü, 1992-1993 öğretim yılında öğrenci alarak eğitime başlamıştır. 2 profesör, 6 doçent, 3 Yardımcı Doçent, 3 Araştırma görevlisi ve 1 uzman olmak üzere toplam 15 akademik personeli ile öğretim faaliyetini sürdürmektedir. 1996-1997 eğitim öğretim yılında ilk mezunlarını vermiştir. Ortalama dört sınıfımızda 150 dolayında öğrenci mevcudumuz vardır. Bölümümüzde lisans programının yanı sıra yüksek lisans ve doktora programı da bulunmaktadır.

Lisans programı sonucunda “Maden Mühendisi” olan mezun öğrenci en fazla 14 sömestre sonunda programı tamamlamak zorundadır. Bölümden mezun olmak için, toplam 155 krediden oluşan 64 zorunlu ders ve 10 krediden oluşan 6. dönemde 1, 7. ve 8. dönemlerde ikişer olmak üzere toplam 5 seçmeli dersin alınması gerekir. Yaz okulu programının açılması ile birlikte öğrencilerin ders yoğunlukları azaltılarak, eksik ve istedikleri alanlardan ders alma olanağı sunulmaktadır. Öğrenciler, ilgi alanlarına göre maden mühendisliği bölümünde farklı anabilim dallarında bilgilenmeleri sağlanmaktadır.

Proje II (bitirme projesi)`nin alınmasının ön koşulu, ilk beş dönemden kalan dersin olmaması ve proje I’in alınmış olmasıdır.

İkinci ve üçüncü sınıfın yaz dönemlerinde 30`ar iş günü kapsayan; açık işletme, yer altı ve cevher hazırlama alanlarında iki staj yapılır. Stajlar aynı alanda yapılamaz.

Bağlantılar Süreli Yayınlar
© 2012-2015 Dicle Üniversitesi.