Tıp Fakültesi
Rektörün Mesajı

 

 

 

Sevgili Öğrenciler,

         Ailenizin büyük fedakârlıkları ve sizin yoğun gayretlerinizle Yükseköğretime Geçiş ve Lisans Yerleştirme Sınavlarını başararak Dicle Üniversitesi ailesine katılmış bulunmaktasınız. Bu nedenle, hepinize “Bilginin Medeniyet ve Hoşgörüyle Bütünleştiği Dicle Üniversitesi”ne hoş geldiniz diyor, başarınızdan ve ayrıca Üniversitemizi tercih ettiğinizden dolayı sizleri ayrı ayrı tebrik ediyor ve başarılarınızın devamını diliyorum.

Dicle Üniversitesi; bünyesinde bulunan Fen Bilimleri, Sağlık Bilimler, Sosyal Bilimler ve Eğitim Bilimleri alanlarındaki 14 Fakülte, 4 Yüksekokul, 1 Konservatuar, 12 Meslek Yüksekokulu, 4 Enstitü ve 25 Uygulama ve Araştırma Merkeziyle 31.500 dolayında öğrenciye modern ve çağdaş eğitim olanakları sunmaktadır.

Sayısız medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin can damarı konumunda ve Türkiye’nin sayılı büyükşehirlerinden biri olan Diyarbakır’da, bereketli Dicle Nehri kenarında yeşillikler içinde 27 bin dekarlık alana kurulmuş olan Dicle Üniversitesi, sahip olduğu geçmişin ve bulunduğu coğrafyanın kendisine yüklediği sorumluluğun bilinciyle; bilgiyi üretme, kullanma, yerel-bölgesel ve evrensel bağlamda insanlığın hizmetine sunma ve sorunların çözümüne katkıda bulunmayı kendine görev edinmiş bir Üniversitedir.

Üniversitelerin asli görevi, eğitim, araştırma ve toplumsal hizmet olarak tanımlanır. Üniversitemiz, bu görevini şimdiye kadar olduğu gibi, yeni dönemde de daha güçlü ve misyonuna yakışır bir şekilde yerine getirmeye kararlıdır.

Dicle Üniversitesi olarak amacımız, sizleri üstün akademik standartlarda yetiştirmek ve kişisel-sosyal gelişiminiz için sizlere uygun bir eğitim-öğretim ve yaşam ortamı sunmaktır.

Sizleri; mesleki alanınızda en iyi şekilde, yenilikçi, hoşgörülü ve toplumsal sorumluluk bilinciyle donanmış bireyler olarak topluma kazandırmak ana hedefimiz ve mutluluk kaynağımızdır.

Sevgili gençler,

Dicle Üniversitesinde geçireceğiniz süre zarfında sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklere aktif olarak katılabilmeniz için de Üniversitemizce gerekli imkânlar oluşturulmuştur. Bu imkânlar; barınma, beslenme, sağlık, kültür, kütüphane, internet erişimi, spor ve ulaşım gibi hizmetlerdir.

 Barınma; Üniversitemiz kampüs alanında ve şehir merkezinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı 10 adet öğrenci yurdu mevcut olup, kampüsteki 7 blok yurt 2000 yatak kapasiteli, şehir merkezindeki 3 blok yurt ise 1000 yatak kapasitelidir. Kredi ve Yurtlar kurumu yetkilileri, öğrencilerimizin barınma sorunu yaşamayacağını ve gerekli önlemi alacaklarını belirtmektedirler.

Yemekhane; merkez kampüs ve taşradaki öğrenci yemekhanelerinde her gün 1 TL gibi makul bir ücretle dört çeşit öğle yemeği verilmektedir. Ayrıca, tüm fakülte ve yüksekokullarımızda mevcut öğrenci kantinleri ve özel sektöre ait kafeteryalar da öğrencilerimize hizmet vermektedir.

Sağlık; öğrencilerimiz sağlıkla ilgili sorunları için Üniversitemiz kampüsündeki hastanelerimizden yararlanabilirler.

Sosyal ve kültürel aktiviteler; ülkemiz üniversitelerinin en büyük Kongre Merkezine ve 129 öğrenci kulübüne sahip olan üniversitemizde tiyatro, müzik, resim, halk oyunları ve benzeri sosyal ve kültürel alanlarda etkinliler düzenlenmektedir.

 Kütüphane; öğrencilerimizi çağın gerektirdiği bilgi ve teknolojik donanımla eğitmek için modern merkezi kütüphanemiz ile öğrencilere katkı sunulmaktadır. Elektronik veri tabanlarına abone olunmuş ve bu yolla 38000’den fazla bilimsel dergiye elektronik yoldan ulaşma olanağı sağlanmıştır. Ayrıca, 3879 dergiye aboneliği bulunan kütüphanemiz siz çalışkan gençleri okuma ve araştırma için beklemektedir. Bunun yanı sıra fakülte ve yüksekokullarımızda da kütüphane, okuma salonları ve bilgisayar laboratuarları öğrencilerimize hizmet vermektedir.

 İnternet; Üniversitemiz, çağın bilgiye ulaşım aracı olan bilgisayar ve internet erişimi konusunda da öğrencilerine imkân sunuyor. Gerek fakültelerde, gerekse kampus alanı içinde kablosuz internet bağlantımız mevcut olup böylelikle öğrencilerimiz gündemden uzak kalmadan ve istedikleri konuyu tüm yönleriyle araştırma olanağına sahip olarak eğitim hayatlarına devam edebiliyorlar.

Spor; sportif faaliyetler alanında da üniversitemiz kampüsünde istediğiniz tüm spor dallarıyla ilgilenebilirsiniz. Kampüs genelinde kapalı spor salonları ve açık ve kapalı yüzme havuzları, tenis kortları, futbol, basketbol, voleybol sahaları, halı sahalar ve bunların yanı sıra her fakülte ve yüksekokulun kendi alanında oluşturulmuş spor tesisleri sayesinde gönlünüzce spor faaliyetleri gerçekleştirebilirsiniz.

Ulaşım; Üniversitemize şehir merkezinden her semtten toplu taşıma araçları seferleri yapılmaktadır. Ayrıca, kampus içinde her yarım saatte bir ücretsiz servis yapan Üniversitemiz ring araçları da öğrencilerimize hizmet vermektedir.

Dicle Üniversitesi ailesine katıldığınız için tekrar hepinize hoş geldiniz diyor, başarılarınızın devamını diliyorum.

 

 

Prof. Dr. Ayşegül Jale SARAÇ
REKTÖR
Bağlantılar Süreli Yayınlar
© 2012-2015 Dicle Üniversitesi.