DİCLE ÜNİVERSİTESİ’NDE, DİYARBAKIR GENÇ MEMUR-SEN VE ŞARK TOPLULUĞU TARAFINDAN "ARAP EDEBİYATININ TARİHİ SERÜVENİ" KONULU PROGRAM DÜZENLENDİ.
15.03.2017

DİCLE ÜNİVERSİTESİ’NDE, DİYARBAKIR GENÇ MEMUR-SEN VE ŞARK TOPLULUĞU TARAFINDAN "ARAP EDEBİYATININ TARİHİ SERÜVENİ" KONULU  PROGRAM DÜZENLENDİ.

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin Konferans Salonu’nda, Diyarbakır Genç Memur-Sen ve Şark Topluluğu tarafından "Arap Edebiyatının Tarihi Serüveni" konulu program düzenlendi.

Konferansın açılışında kısa bir konuşma yapan Genç Memur-Sen İl Başkanı Yusuf GÜZEL, amaçlarının; gençlerin kültür, sanat, edebiyat, bilim ve siyaset alanlarında üst düzey bilgi birikimine sahip olmaları olduğunu belirtti.

Arap Edebiyatının tarihiyle ilgili konuşma yapan Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa ÖNCÜ, "İslamî dönemde Arap edebiyatı bir başka mecraya giriyor. O dönemde Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) gelmesinden önce cahiliye döneminde yaşayan ve İslami dönemi gören sahabe şairler var. Peygamberin şairleri diye meşhur şairler, Hasan Bin Sabit (R.A), Ka’b Bin Malik (R.A) ve Abdullah Bin Revaha (R.A), Kab Bin Züheyr (R.A ) de İslami dönem şairlerdendir."  ifadelerini kullandı

İran asıllı şair Beşşar bin Bürd'ün vefatıyla beraber eski Arap edebiyatı ihtişamının bittiğinin varsayıldığını belirten ÖNCÜ, Arap, Kürt ve Türk edebiyatlarının Fransız ihtilalinin getirdiği akımın ve kavramlarının peşinden sürüklendiklerini savundu.- DİYARBAKIR


Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
 
Bağlantılar Süreli Yayınlar
© 2012-2015 Dicle Üniversitesi.