“HIV AHLAKİ DEĞİL TIBBİ BİR DURUMDUR”
10.01.2018

                 “HIV AHLAKİ DEĞİL TIBBİ BİR DURUMDUR”

Dicle Üniversitesinde Tıp Fakültesi Hastanelerinde HIV/ AİDS eğitim semineri verildi. Seminerde HIV ile ilgili sunum yapan D.Ü. Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal ÇELEN, HlV'e karsı mücadelede toplumun önyargılarının aşılmasının önemine değindi.

HIV virüsü taşıyan bir hastanın ameliyatıyla gündeme gelen   "Bariyerli eldiven" kullanımının söz konusu vakayı önleme konusunda dünyada kanıt düzeyi olan bir bilimsel çalışma olmadığını belirten Prof. Dr. Mustafa Kemal ÇELEN:”  HlV'e karsı mücadelede toplumun önyargılarının aşılması önemlidir” dedi.   

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinde, HlV'e karşı mücadele konusunda gerek sağlık çalışanlarında gerekse de toplumda oluşan önyargıları kırmak ve farkındalık yaratmak amacıyla personellere eğitim semineri verildi.  

Dicle Üniversitesi Kalp hastanesi konferans salonunda düzenlenen HIV /AİDS farkındalık eğitim seminerine D.Ü. Başhekimi Ali Kemal KADİROĞLU başta olmak üzere, Başhekim Yardımcıları ve çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.  

Seminerin açış konuşmasını yapan Başhekim Prof. Dr. Ali Kemal KADİROĞLU; “ Malumunuz geçtiğimiz hafta istenmeyen bir hadise hastanemizde yaşandı. Bunun temelinde bilgi eksikliği olduğu tarafımızdan tespit edildi. Bu nedenle sizlere bir seminer verilmesini düşündük” dedi.

Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal ÇELEN verdiği seminerde, toplumda HIV konusunda bir sosyal problemin söz konusu olduğunu belirterek,  sağlık çalışanlarının her zaman risk altında olduğunu söyledi.  

HIV’i pozitif bir hastanın hastalığının deklere edilmesinin hasta mahremiyeti açısından doğru olmadığına değinen ÇELEN, "Hasta mahremiyeti açısından hasta bilgilerini deklere etme lüksümüz, hatta hastanın eşine dahi onun HIV pozitif olduğunu söyleme yetkimiz yoktur” dedi.

HIV'in bulaşı yolları

HIV konusunda farkındalığı arttırmanın önemine değinen ÇELEN, "Dünyada şuan 40 milyon civarında HIV/AIDS vakası var. 2007'de bir seminer verdiğimde bu rakam 37 milyondu ve son dört yıldır bu sayı 40 milyon civarında seyrediyor. Toplumun bu konuda bilinçli olması yeni vaka sayısını düşürecektir. Kişi riskli cinsel ilişkide bulunuyor ama bunun yanında kondomunu kullanıyor, bariyer yöntemini kullanıyor. Dolayısıyla riskini minimize ediyor. Ülke genelinde 20 bine yakın resmi olan HIV pozitif hasta sayımız var. Tabii bunlar resmi rakamlar. Tüm dünyada kabul edilen resmi rakamların en az beş on katı kadar vaka olduğu bilimsel olarak uluslararası platformlarda kabul ediliyor. Bunun yanında durumlarını bilmeyen HIV hastalarını saptamak da önemli bir problem. Biz bunları ne kadar çok saptar ve tedavi altına alırsak bunların bulaştırma ihtimalini o kadar azaltırız. Çünkü verdiğimiz tedavilerle aslında viral yükünü düşürüp bulaş riskini azaltmaktayız" dedi.

'HIV kronik bir enfeksiyon hastalığıdır”

HIV tedavisinin olup olmadığı yönünde soruların sıkça sorulduğuna dikkat çeken ÇELEN, "Tabii ki var. HIV şuan biz enfeksiyoncular gözüyle zamanında yakalandığı müddetçe kronik bir enfeksiyon hastalığıdır. Yani, gerek yaşam kalitesi gerekse de yaşam ömrü açısından HIV olanla olmayan arasında bir fark yoktur. Ama AİDS gelişmeden önce, yani sendrom haline dönüşmeden önce. Çünkü biliyoruz ki, bu virüs vücudun savunma sistemini baskılıyor. Savunma istemini baskıladığı için de geç kaldığınızda fırsatçı enfeksiyonlar, böbreğinden tutun kanserine kadar her türlü hastalıkla karşımıza gelebiliyor. HIV zamanında yakalandığı müddetçe hiçbir problem olmuyor. Burada asıl problem toplumun her kesiminin bilinçlenmesini sağlamaktır" diye konuştu.

Toplumdaki ön yargı hekimlere de yansıyor

HIV'li hastalara karşı toplumda oluşan önyargının hekimlerdeki bir yansıması olarak değerlendiren ÇELEN, "Bu bir korkudur. Çünkü ben buna müdahale edersem bana bulaşırsa ne olur korkusundan dolayı bir imtina durumu söz konusudur. Ama bizim meslek grubumuz itibariyle böyle bir şey yapma hakkımız, yetkimiz, vicdanımız yoktur. Hele hele biz bölgenin köklü bir üniversite hastanesiyiz ve maalesef bu konuda çok bir seçeneğimiz yok. Bölgemizde düne kadar 130 olan HIV'li vaka sayısı bugün itibariyle 133 oldu ve artık saymaktan vazgeçtim. Bu sayı giderek tırmanıyor ve her gün yeni vakalar gelecek" dedi.Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
 
Bağlantılar Süreli Yayınlar
© 2012-2015 Dicle Üniversitesi.