DİCLE ÜNİVERSİTESİ, PROF. DR. NUMAN KURTULMUŞ’UN KATILIMIYLA 2.ULUSLARARASI EKONOMİ, SİYASET VE YÖNETİM SEMPOZYUMUNA EV SAHİPLİĞİ YAPTI
11.10.2018

DİCLE ÜNİVERSİTESİ,AK PARTİ GENEL BAŞKAN VEKİLİ PROF. DR. NUMAN KURTULMUŞ’UN KATILIMIYLA 2.ULUSLARARASI EKONOMİ, SİYASET VE YÖNETİM SEMPOZYUMUNA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Dicle Üniversitesi İktisat ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen “2. Uluslararası Ekonomi, Siyaset ve Yönetim Sempozyumu” başladı. Dicle Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen sempozyumun açılışına, AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ, Diyarbakır Valisi Hasan Basri GÜZELOĞLU, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Mehdi EKER ve Ebubekir BAL, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Cumali ATİLLA, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut GÜRE, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip GÜL, akademisyenler, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Dicle Üniversitesinin tanıtımının izlenmesinin ardından Sempozyum düzenleme kurulu başkanı Doç. Dr. Yılmaz DEMİRHAN ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihat AYDENİZ sempozyum hakkında bilgilendirme yaparak, emeği geçen herkese ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip GÜL de yaptığı konuşmada geçen sene birincisinin düzenlendiği Uluslararası Ekonomi, Siyaset ve Yönetim Sempozyumunun bu yıl ikincisini düzenlediklerini, sempozyumda AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ başta olmak üzere tüm il protokolünü ev sahibi olarak ağırlamaktan onur duyduğunu belirtti. Üniversite olarak bilimsel faaliyetlere önem verdiklerini, geçen senelerde yüzlerce etkinlik düzenlediklerini, yurt dışından ve yurt içinden birçok bilim adamını ağırladıklarını söyleyen GÜL, yaptıkları etkinlikler ile de aynı zamanda Diyarbakır’ı tanıtma fırsatı bulduklarını ifade etti.

“Diyarbakır sıradan bir şehir değildir. 13 medeniyete ev sahipliği yapmış, camilerinden surlarına kadar birçok medeniyetin izlerini taşıyan bir şehirdir. Dicle Üniversite de böylesine mukaddes bir şehre kurulmuş bir eğitim yuvasıdır. Peygamberimizin vefatından sadece 7 yıl sonra fethedilen bu şehirde ordu Dicle Üniversitesi camisinin olduğu yerde otaklarını kurdu. Dicle Üniversitesi kampüsünde bu salonlarda gezerken bir çok sahabenin ayak izlerinin var olduğunu biliyoruz” diyen GÜL, Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden Dicle Üniversitesinin kurumsallaşması adına iki yıldır ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini, 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında Dicle Üniversitesinin Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında yer almasının büyük bir başarı olduğunu vurguladı ve üniversitenin doluluk oranı hakkında rakamsal bilgiler verdi.2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılında % 97.3 doluluk oranına ulaştıkları ve en çok tercih edilen üniversiteler arasına girdiklerini söyledi.

Türkiye’nin en çok tercih edilen üniversiteler arasında yer almanın kentteki huzur ortamının artması ile var olduğunu belirten GÜL, son iki yılda yurt dışında 190 üniversite ile protokol yaptıklarını söyledi.

Vali Hasan Basri GÜZELOĞLU ise sempozyumun Diyarbakır'a çok yakışan, bilimin, bilgenin, hikmet kentiyle bütünleşen bir etkinlik olduğunu söyledi. Vali GÜZELOĞLU, "Diyarbakır'ı gerçek yüzüyle görmek, derinliklerini, dinamiklerini, zenginliklerini doğru kavramak ve bu kentin ruhuyla bütünleşerek geleceğe doğru bir perspektif kazandırmak adına bu buluşmayı çok önemli buluyorum" dedi.

“Bugün Türkiye Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın liderliğinde sadece ülkemiz değil, ümmet ve tüm dünya için bir gelecek vizyonu çizerken ve tarihimizin dönüm noktası olan 2023-2053 ve 2071 yıllarına dönük hedefler ile bizlerde yerelde aynı sorumluğu hissederek aynı doğrultuda hazırlanmanın gayreti içindeyiz” diyen GÜZELOĞLU, üniversitelerin kentin gelişmesine katkı sunan, fikirleriyle projeler hazırlayan önemli bir eğitim yuvası olduğunu söyleyerek, ülkemiz için değerli olan ve emek veren tüm katılımcılara teşekkür etti.

AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ da verdiği konferansta siyasetin ve siyasetçinin esas sermayesinin bir yerde konuşmak olduğunu belirterek, "Şunu itiraf etmek durumundayım ki, üniversitelerden herhangi bir konuşma talebi geldiği zaman koşarak sevinçle geliyorum. Bugün konuşmamın başlığını, 'Büyüsü bozulan yeni dünyada yeni düzen arayışı' şeklinde koydum." dedi.

Konferansında, ekonomi savaşlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan KURTULMUŞ, 3’üncü dünya savaşının çoktan başladığını ve önce ekonomik olarak sonra da siyasi olarak gelişeceğini vurguladı. KURTULMUŞ, “24 Haziran sonrası başlatılmış olan kur saldırıları üzerinden Türkiye’ye yapılan bu ekonomik operasyonların arkasındaki temel nedenlerden birisi, Türkiye üzerinden gelişmekte olan ülkelere safını belli etmeleri için yapılan bir tehdittir. Bu dönem ekonomik kutuplaşmaya ve daha sonra siyasi kutuplaşmanın başlayacağı ve güç savaşları üzerinden dünyada gerilim, çatışmaların artacağı dönem gibi görünüyor” dedi.

"Daha öncede söz etmiştim, birileri aba altında sopa gösteriyor. Türkiye'yi IMF'ye muhtaç hale getirmeye çalışıyorlar. IMF ülkelerin durumu düzelsin diye değil, zor durumda kalan ülkeler, siyasi olarak da emir alacak duruma gelsinler diye kurulmuş olan uluslararası bir kuruluştur. Yoksa IMF 3 kuruş para vererek, bu parayı borç ilişkisi içerisinde banka gibi bir kuruluş değildir. IMF paradan daha çok, siyasi reçeteleriyle bilinen bir kuruluştur. Türkiye bir daha asla IMF'nin kapısına gelmeyecek, asla önünde diz çökmeyecek" diyen KURTULMUŞ, üniversitelerin teknolojik gelişmenin ülkenin merkezinde olması gerektiğini, üretimde, finansmanda ve yönetimde üniversite eksenli yeni bir çıkışı mutlaka sağlayacaklarını belirtti.

Sempozyumu onurlandıran ve teşriflerinden ötürü Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip GÜL tarafından AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ’a Diyarbakır’ı sembolize eden bir hatıra bakır hediye edildi. Yerel protokol ile beraber fotoğraf çektiren AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip GÜL’ün makamına teşrif etti. KURTULMUŞ, İl protokolü ile beraber Konukevinde yemek yiyerek, Dicle Üniversitesinden ayrıldı.

 


Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
Orijinalini İndir
 
Bağlantılar Süreli Yayınlar
© 2012-2015 Dicle Üniversitesi.